Avatar - modrá iluze?

07.02.2010 15:41

 

Nepochybně jeden z nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. Strhující příběh o lásce obyčejného člověka k domorodé princezně kmenu Na'vi. Film už po celém světě vydělal bezmála dvě miliardy dolarů (zhruba 40 miliard korun) a tím předčil další z Cameronových filmů, Titanic.

 

Po vizuální stránce se filmu nedá nic vytknout. Úžasné efekty, výborná hudba a skvělé herecké výkony, k tomu překrásná příroda, která vám dokáže vyrazit dech. Sám režisér James Cameron popsal Pandoru jako svět, který by v dětství miloval. Obsahem filmu je boj slabšího národa nad silnějším. Neopomeňme také ekologickou propagandu v podobě všudypřítomné pestrobarevné přírody, bohatých lesů a nejrůznějších druhů zvířat a jiných stvoření.

 

Na film Avatar se však ze všech stran sype také kritika. Ruští komunisté žádají zatknutí Jamese Camerona, pro údajné plagiátorství ruských autorů sci-fi knih a filmů. Ve Vatikánu se pro změnu nechali slyšet, že film je prostý bez zřejmé zápletky, přefiltruje náboženskou víru ve zbožnění přírody a je povrchní ve své propagaci ekologie. Tím nám mohl Vatikán prozradit jejich postoj týkající se záchrany deštných pralesů a jiného dědictví naší planety. 

 

Zprávy z Tchaj – wanu zase tvrdí, že nápor emocí z Avataru přinesl divákovi infarkt, který později vedl k jeho smrti. Nešťastný divák během promítání prý zprvu pocítil nevolnost, bolesti hlavy a zhoršené vidění. Následně byl převezen do nemocnice, kde se při vyšetření zjistilo, že má krvácení do mozku. Z toho plyne jediná otázka, jaký vliv má Avatar na své diváky?

 

Lékaři tvrdí, že může vyvolávat sebevražedné sklony a deprese. Dokonalý svět, v němž se film odehrává je plný zurčící vody a zelených stromů, z kterých přechází zrak. Tam se v budoucnosti lidstvo vypravilo, kvůli těžbě vzácné horniny. Lidé jsou unešení kouzelným světem Pandory a odmítají se z této „modré iluze“ vrátit zpět do pošmourného světa. Na jednom fóru, kde lidé psali své pocity po zhlédnutí filmu, se jeden divák vyjádřil, že uvažoval o sebevraždě. Měl totiž dojem, že pokud zemře, narodí se znovu v lepším světě podobnému Pandoře.

 

To však nebrání Jamesi Cameronovi ve sběru nejrůznější ocenění. Avatar již získal Zlatý glóbus za nejlepší film a režii. Je také nominován na nejslavnější filmové ceny Oscar, kde získal devět nominací v kategoriích film roku, režisér, filmová hudba, výprava, kamera, střih, zvuk, střih zvuku a samozřejmě efekty.

Film Avatar jistě stojí za zhlédnutí a výše napsané úspěchy nejsou dle mého názoru poslední.

 

Hana Průchová

Diskusní téma: Avatar - modrá iluze?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek